Menu Zamknij

Żywy różaniec

Żywy Różaniec to organizacja religijna, która ma dwa główne cele:

– wspólnotowo codziennie odmawiać Różaniec,

– wspierać misyjne dzieła kościoła.

Została założona w r. 1826 przez Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot. Specyfikę Żywego Różańca wyrażają słowa: „ Piętnaście (obecnie dwadzieścia) węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, a pozostałe są zimne – ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem! Oto właściwy charakter twojego Żywego Różańca”( O. Henry Ramiere).

Żywy Różaniec tworzą 20 – osobowe grupy, zwane różami.

Żywy Różaniec w naszej parafii został założony przez Sługę Bożego Ks. Kan. Józefa Kurzeję. Wezwał on grupę osób, aby wypraszała u Boga pozwolenie na powstanie parafii i budowę kościoła. Jest to jedna z najstarszych wspólnot modlitewnych w parafii św. Maksymiliana. Formalnie pierwsza róża (koło) Żywego Różańca powstała 26.08.1986 r. pod patronatem św. Franciszka z Asyżu. Pierwszą zelatorką (animatorką) była śp. Marianna Płuciennik, członkini III Zakonu św. Franciszka, osoba niezwykle oddana Bogu, Matce Bożej, parafii, modlitwie. Przez długie lata, bez względu na pogodę i stan zdrowia, gromadziła ludzi przed Mszą św. wieczorną na modlitwie różańcowej.

Powstawały kolejne róże. Żywy Różaniec otaczał nową parafię i budowę kościoła opieką duchową, niemniej wniósł także duży udział materialny w powstające dzieło Boże. Duchowymi opiekunami wspólnoty byli: ks. Józef Mrowiec, ks. Franciszek Pacana, ks. Roman Łędzki, ks. Adam Kaczor, ks. Jan Latowski, ks. Marek Kościelniak, ks. Franciszek Gruszka. Obecnie -ks. Jan Latowski. Wielkim naszym przyjacielem i powiernikiem od wielu lat jest ks. Prałat Józef Łuszczek.

W 2018r. obchodziliśmy 35 – lecie istnienia wspólnoty. Świętowaliśmy je w duchu wdzięczności na Jasnej Górze, podczas nocnego czuwania .

Aktualnie Żywy Różaniec składa się z 40 róż (800 osób). Róża składa się z 20 osób – odpowiednio do 20 tajemnic Różańca św. Każda osoba odmawia codziennie jedną tajemnicę różańcową. Każda róża odmawia więc codziennie cały Różaniec. Modlitwą obejmujemy intencje i potrzeby Ojca św., Kościoła, świata, Ojczyzny, parafii, rodzin. Modlimy się o pokój, zgodę w rodzinach, powołania do służby Bożej; za młodych i chorych, za wszystkich, którym modlitwa różańcowa jest potrzebna.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o g. 8 odprawiana jest Msza św., w intencji poszczególnych róż, z oprawą liturgiczną i sztandarem. Po Mszy św. następuje zmiana tajemnic różańcowych. (Więc każda osoba odmawia co miesiąc inną tajemnicę różańcową).

W pierwsze poniedziałki miesiąca spotykamy się o g. 19 na Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. Apelu Jasnogórskiego. Ponadto gromadzimy się:

– w pierwszą środę miesiąca na Mszy św. i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w intencji chorych i cierpiących ze wspólnoty. Wcześniej, o g. 17.15 – z Kołem Przyjaciół Radia Maryja – odmawiamy Różaniec w intencji beatyfikacji Sług Bożych Pauliny Jaricot i Ks. Józefa Kurzeji oraz w intencji Ojczyzny,

– w pierwszy czwartek miesiąca – na Mszy św. w intencji kapłanów i beatyfikacji sługi Bożego KS. Józefa Kurzeji,

– w pierwszy piątek miesiąca – na Mszy św. w intencji zmarłych sióstr i braci z Żywego Różańca,

– 13 dnia miesiąca – na Mszy św. w intencji Ojca św.

Na modlitwie różańcowej spotykamy się również codziennie w październiku o g. 8, oraz w listopadzie, codziennie o g. 8- ofiarując  modlitwę za zmarłych. Codziennie, przez cały rok odmawiamy Różaniec o g.14.30 w dolnym kościele.

W miarę możliwości staramy się, pod znakiem sztandaru wspólnoty, uczestniczyć w pogrzebach sióstr i braci (od 1994r. odeszło do wieczności 151 osób).

Dużo pielgrzymujemy. Z Bożą pomocą i modlitwą  przebyliśmy Europę od Fatimy po Kijów i od Wilna po Ziemie św. Nawiedziliśmy chyba wszystkie sanktuaria maryjne w Polsce.

W 100 – lecie Objawień Fatimskich nawiedzała rodziny różańcowe figurka Matki Bożej. Po zakończeniu została ofiarowana Hospicjum św. Łazarza aby tam niosła nadzieje na spotkanie z Nią i Panem  Jezusem w oczekiwaniu na godzinę przejścia.

Upamiętnieniem wspólnotowej modlitwy i pielgrzymowania są cztery księgi pamiątkowe.

Od lat pielgrzymujemy do Mediugorie. Podobnie będzie i w tym roku. Pielgrzymka planowana jest na lipiec 2019r.. Zapraszamy. Można zgłaszać się u p. Katarzyny Cichej lub u ks. Jana.

Co roku bardzo chętnie i bardzo licznie, od wielu lat, uczestniczymy w październiku w pielgrzymce różańcowej do Częstochowy na nocne czuwanie. W 2019r. będziemy na Jasnej Górze 7 października. Zachęcamy  i zapraszamy wszystkich parafian.

Od lat, systematycznie, modlitwą i ofiarą materialną wspieramy misje i misjonarzy, gdyż jest to nasz charyzmat. Wspieramy każdego misjonarza , który przybywa do parafii z prośbą pomoc. Od 2004r. podejmujemy adopcję dziecka misyjnego. Pomogliśmy misjom w Madagaskarze, Kamerunie, Kazachstanie, Czadzie, Ukrainie, Tanzanii (Kiabakari).Udzieliliśmy wsparcia głodującym dzieciom w Afryce i rodzinie w Aleppo (Syria). Ofiarowaliśmy szopkę krakowską dla kościoła skalnego OO Paulinów w Budapeszcie.

Żywy Różaniec włącza się aktywnie w życie parafii. Wspieramy Każdą inicjatywę. Mamy udział w akcjach charytatywnych dla dobra parafian (np. wspólnoty Hepusiów, rodzinie w potrzebie, dzieci świetlicowych, dzieci ze Szkolnego Koła Różańcowego) i innych (np. s. Benedyktynkom w Staniątkach, ks. Neoprezbiterom, hospicjum), a także w utrzymaniu i remoncie naszego kościoła. Z radością wypełniamy obowiązek troski o naszą świątynię. Wyrazem tego są ufundowane m.in. : figura Matki Bożej Fatimskiej, dzwon „Maksymilian, dzwonek „mszalny”, gong, sztandary : Żywego Różańca, św. Maksymiliana i O. św. Jana Pawła II, płaskorzeźba Tajemnicy Światła, ornaty, złote wotum z ok. 30 –lecia Żywego Różańca.

Wspieramy inicjatywy ewangelizacyjne i promujące kulturę chrześcijańską, m.in.: Stowarzyszenie Rafael (filmy: „Różaniec”, „ Największy dar”), świątynię Maryi – Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, organy w Łagiewnikach, Centrum im. św. Jana Pawła II, dzieła na 300 – lecie koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Wota Żywego Różańca, na chwałę Bożą i Matki Bożej Różańcowej znajdują się m.in. w Częstochowie, Licheniu (tablica parafii), Skarżysku –Kamiennej, Toruniu (tablica parafii i tablica Żywego Różańca ), Lourdes, Fatimie, La Salette, Monserrat.

Róże Żywego Różańca w naszej parafii i ich patronowie:

1 Św. Franciszka z Asyżu

2 Św. Brata Alberta

3 Św. Marii Magdaleny

4 Św. Klary

5 Św. Dominika

6 Matki Bożej Dobrej Rady

7 Św.s. Faustyny

8 Św. Józefa

9 Św. Antoniego

10 Św. Teresy od Dz. Jezus

11 Św. Maksymiliana

12 Bł. Anieli Salawy

13 Św. Jana Pawła II

14 Matki Bożej Fatimskiej

15 Św. Michała Archanioła

16 Matki Bożej Łaskawej

17  Św. Jana Chrzciciela

18 Św. Floriana

19 Św. Bernadetty

20 Matki Bożej Szkaplerznej

21 Matki Bożej Częstochowskiej ‘

22 Św. Anny

23 Matki Bożej Królowej Pokoju

24 Matki Bożej Bolesnej

25 Św. Jana z Dukli

26 Św. Królowej Jadwigi

27 Matki Bożej Królowej Różańca św.

28 Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

29 Niepokalanego Poczęcia NMP

30 Św. O. Pio

31 Św. Stanisława Biskupa

32 Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

33 Sł. B. Stefana Wyszyńskiego

34 Matki Bożej z Lourdes

35 Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

36 Sł. B. Ks. Józefa Kurzeji

37 Św. Kingi

38 Św. Jana Bosco

39 Bł. Bronisława Markiewicza

40 Róża Familijna

Żywy Różaniec to bardzo rozmodlona, pogodna i aktywna wspólnota, otwarta na przyjęcie w swoje szeregi – na chwałę Bożą i dla dobra duchowego parafii – nieograniczonej liczby nowych członków. Bardzo zachęcamy,  bo ciągle nas za mało ! Różaniec to potęga, szczególnie różaniec odmawiany we wspólnocie. Zapraszamy, postrzelajmy razem do diabła (por. św. Maksymilian).

Kontakt w każdej kwestii dotyczącej Żywego Różańca:

Moderator – p. Katarzyna Cicha : (12) 649 49 33  ; 887 494 933.

Zelator dekanalny – p. Zofia Wiekierak : (12) 648 92 64

ks. Jan Latowski