Menu Zamknij

Biblioteka

Biblioteka Parafialna rozpoczęła swoją działalność w pierwszą niedzielę 7 grudnia 1975 r. Ksiądz kanonik Józef Kurzeja przekazał swój prywatny zbiór książek (150 pozycji) do użytku parafian. Bibliotekę w profesjonalnej formie zorganizowała i prowadziła przez długie lata pani Amalia Stanisława Zdebska. Z biegiem lat dzięki ofiarności parafian, księży i sióstr zakonnych zbiór cennych książek bardzo się rozrósł. W tamtych latach zdobycie dobrej książki było nie lada wyczynem – dlatego, jeśli ktoś oddaje teraz swój zbiór zdobywanych książek – należy mu się szczególna wdzięczność. Obecnie Biblioteka posiada ok. 10 000 woluminów. Większą część stanowią książki religijne z zakresu biblistyki, hagiografii (biografie świętych i błogosławionych), teologii dogmatycznej, fundamentalnej, moralnej, pastoralnej i teologii życia wewnętrznego, które polecane są czytelnikom pragnących pogłębić swoje życie duchowe.

Po za wspomnianymi działami są również pozycje dotyczące życia chrześcijańskiego, filozofii, katolickiej nauki społecznej, religioznawstwa, katechetyki, liturgiki, homiletyki i patrystyki. Są również książki z dziedziny historii Kościoła w Polsce i w świecie.

W naszym zbiorze znajduje się duży wybór książek kardynała Karola Wojtyły oraz wydania, kiedy pisał jako Jan Paweł II. Są zatem encykliki, adhortacje, listy oraz wiele książek dotyczących pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny i innych krajów świata. Ze względu na bogaty i obfity pontyfikat naszego papieża jest wiele pozycji opisujących jego apostolskie dokonania, jak również jego życie.

W księgozbiorze Biblioteka posiada książki dotyczące zakonów i misji, książki historyczne z zakresu historii Polski i świata, historii starożytnej oraz powieści historyczne w formie pamiętników i wspomnień. Jest też zbiór biografii sławnych postaci historycznych, pisarzy, poetów i malarzy. Również miłośnicy poezji odnajdą dla siebie duchową strawę.

Dla młodych małżeństw polecamy książki z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, problemów z nałogami i uzależnieniami, zagadnienia planowania rodziny.

Oprócz wymienionych działów jest również beletrystyka w pokaźnej ilości.

Księgozbiór ułożony jest wg działów częściowo opisanych i skatalogowanych. Zapraszamy zatem wszystkich parafian do korzystania z bogactwa bibliotekarskiego 3 razy w tygodniu:

w poniedziałki, środy i piątki (oprócz I piątku miesiąca) od 16.00 do 18.45.

Stanisława Winiarska