Tabela dyżurów niedzielnych jest dostępna do pobrania tutaj.
Kim jest ministrant?
Służenie przy ołtarzu jest wyróżnieniem i zaszczytem dla katolickiego chłopca. Słowo „ministrant” znaczy to samo, co „minister” i tłumaczy się jako (!) sługa. Ministrant jest sługą Jezusa Chrystusa i dlatego powinien przyznawać się do Niego nie tylko przy ołtarzu, ale i w codziennym życiu.
Ponadto ministrant jest znakiem, ponieważ nie tylko nosi różne znaki, ale dlatego, że sam ma być znakiem i uczniem Jezusa. Znaki, o których mowa to np. światło, woda, ogień, kadzidło, krzyż, ale i dźwięk dzwonków.
Co daje ministrantura?
Ministrant uczy się punktualności i sumienności, ponieważ przez cały roku posługuje przy ołtarzu, przede wszystkim na wybranych przez siebie dyżurach, formuje się w ciągu roku na zbiórkach, angażuje się w ważne wydarzenia parafialne, np. bierzmowanie, wizytację pasterską.
Ponadto ministrant może zaprzyjaźnić się z Bogiem na całe życie i pogłębić swoją wiarę. Wielu księży było ministrantami, a bogate życie duchowe jest bezcennym doświadczeniem.
Ministrant może także nawiązać dobre relacje rówieśnicze. Często koledzy z klasy zostają jednocześnie ministrantami. Dzięki LSO chodzenie do kościoła staje się płaszczyzną spotkania z drugim człowiekiem, którego możemy poznać i się z nim zaprzyjaźnić. Świetną okazją ku temu są wyjazdy ministranckie oraz mistrzostwa sportowe.
Struktura Służby Liturgicznej
Liturgiczna Służba Ołtarza dzieli się na:
- ministrantów
Ministrantem może zostać chłopiec po I komunii świętej, który pragnie służyć Panu Bogu przy ołtarzu. Wcześniej wszyscy adepci przechodzą roczny kurs przygotowawczy jako „kandydaci”. Głównymi zadaniami ministrantów jest przynoszenie chleba i wina, a także dzwonienie dzwonkami.
- ministrantów Słowa Bożego zwanych lektorami
Ministrantem Słowa Bożego może zostać uczeń szkoły średniej, a także student, który jeszcze bardziej pragnie wejść w tajemnice liturgii przez odczytywanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Zanim ubierze albę, musi przejść kurs lektorski. Ministrant Słowa Bożego może spełniać te funkcje, co ministrant, a także czytać czytania i modlitwę powszechną, nosić świeczniki, krzyż, kadzielnicę, łódkę, księgę.
- ceremoniarzy i grupowych
Ceremoniarzem może zostać uczeń szkoły średniej, który pragnie pogłębić swoją wiedzę religijną, a zwłaszcza liturgiczną, i pomagać księdzu moderatorowi w prowadzeniu parafialnej LSO. Po rocznym kursie na ceremoniarza parafialnego kandydat otrzymuje błogosławieństwo od biskupa. Grupowymi mogą być ceremoniarze oraz doświadczeni ministranci Słowa Bożego, którzy chcą pomagać w formowaniu młodszych kolegów.