Ksiądz Józef Kurzeja idąc za natchnieniem Bożym zapoczątkował dzieło tworzenia parafii i budowy kościoła w Krakowie – Mistrzejowicach. Wszystko rozpoczęło się od katechizowania, a potem odprawiania mszy świętej, w zwykłej altance, którą nazywano „zieloną budką”. Stała pod laskiem, obok pól uprawnych, które przylegały do powstającego osiedla. Trudy związane z tworzeniem nowej wspólnoty parafialnej i budową kościoła sprawiły że schorowany ks. Józef, mając 39 lat odszedł z tego świata, w święto Wniebowzięcia NMP. Drugim proboszczem został ks. prałat Mikołaj Kuczkowski, wieloletni kanclerz kurii krakowskiej, bliski współpracownik ks. kardynała Wojtyły, który życzliwie wspierał wysiłki ks. Kurzei. On dokończył budowę kościoła Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kościół ku radości ludu bożego z Mistrzejowic konsekrował 22 czerwca 1983 roku sam papież Jan Paweł II. Ksiądz prałat Kuczkowski odszedł do Pana 9.11.1995 roku. Trzecim proboszczem został ks. prałat Józef Łuszczek, który towarzyszył w Mistrzejowicach ks. Kurzei od 1972 roku, a potem ks. Kuczkowskiemu. Pod jego opieką wspólnota parafialna kontynuuje dzieło boże. W parafii dziś działa w sposób aktywny kilkanaście wspólnot. Oczywiście niewymiernym darem są udzielane sakramenty święte, udzielane tysiącom osób rocznie. W miejscu, gdzie stała „zielona budka”, na pamiątkę początków tego wielkiego dzieła bożego, postawiono kapliczkę Matki Bożej Łaskawej (na os. Oświecenia). Od 4.05.2005 roku trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Józefa Kurzei. Parafianie modlą się o wyniesienie swojego pierwszego proboszcza na ołtarze. Historia parafii Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie, to jeszcze jedno świadectwo, że Bóg żywy – jest obecny pośród swego ludu i działa!
Kościół wybudowano w latach 1976 – 1983 wg projektu architekta Józefa Dutkiewicza. Ta przemyślana ciekawa kompozycja, świetnie wpisana w krajobraz z wieżowcami świątynia należy do najciekawszych rozwiązań współczesnej architektury sakralnej. Budowla składa się z dwóch poziomów oraz połączonej z kościołem plebanii i 10 sal katechetycznych.
Kalendarium naszej parafii:
Powstanie os. Tysiąclecia
Zamontowanie w nocy „zielonej budki” przy lasku na terenie obecnego os. Oświecenia
Powstanie os. Tysiąclecia
wrzesień 1970 - lipiec 1972
Dwa procesy karne wytoczone ks. Kurzeji; kolegium karno - administracyjne;
8 decyzji Dzielnicowej Rady Narodowej nakazujące zaprzestania działalności duszpasterskiej i rozebrania „zielonej budki”.
Wydanie dokumentu nominacyjnego przez kanclerza Kurii Metropolitarnej w
Krakowie, ks. Mikołaja Kuczkowskiego, zezwalającego na podejmowanie przez ks. J. Kurzeję samodzielnych decyzji w sprawie katechizacji.
Dziewięć wizyt duszpasterskich ks. Kardynała Karola Wojtyły.
Dobudowanie zadaszenia i miejsca na ołtarz do „zielonej budki”, gdzie do grudnia 1973 r. odbywały się msze święte
ks. Józef Kurzeja opuszcza parafię w Raciborowicach i przez pewien czas zamieszkuje w „zielonej budce”.
Pierwszy chrzest w „zielonej budce”.
Pierwszy ślub w „zielonej budce”.
Beatyfikacja o. Maksymiliana Kolbego w Rzymie.
Pierwsza Pasterka w Mistrzejowicach, odprawiona przez ówczesnego Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego, późniejszego Papieża Jana Pawła II.
Ponad 20 długich i męczących przesłuchań ks. Józefa Kurzeji, aresztowanie.
Pierwsze Misje św. w Mistrzejowicach. Nauki misyjne głosili Sercanie ks. Stanisław Sidełko i ks. Henryk Kubiś.
Po dwuletnich interwencjach na wszystkich szczeblach administracji państwowej, otrzymano zgodę na budowę kościoła w Nowej Hucie Mistrzejowicach.
Ciężka choroba ks. Józefa Kurzeji i pobyt w szpitalu.
Wynajęcie mieszkania na os. Złotego Wieku 26/77 jako drugiego punktu katechetycznego w Mistrzejowicach (wykorzystywane do 1 grudnia 1973 r.)
Początek pracy ks. Józefa Łuszczka w Mistrzejowicach.
wrzesień 1970 - lipiec 1972
Dwa procesy karne wytoczone ks. Kurzeji; kolegium karno - administracyjne;
8 decyzji Dzielnicowej Rady Narodowej nakazujących zaprzestania działalności duszpasterskiej i rozebrania „zielonej budki”.
Kardynał Karol Wojtyła złożył dziewięć wizyt duszpasterskich w Mistrzejowicach. Był to szczególny wyraz poparcia dla starań ks. Kanonika Józefa Kurzeji o ustanowienie parafii i budowę kościoła w Mistrzejowicach.
Wskazanie miejsca na budowę kościoła w Mistrzejowicach przez władze lokalne w Krakowie, czyli tzw. „informacja o terenie”.
Nasilenie choroby ks. J Kurzeji; leczenie w sanatorium i w szpitalu w Lublinie.
16 czerwca - 8 września 1973
Prace nad projektem kościoła.
Początek prac przy budowie punktu katechetycznego i kaplicy. Projekt mgr inż. Józefa Dutkiewicza. Kierownik budowy - Mieczysław Krzywdziński.
Uroczyste przeniesienie Krzyża Misyjnego i Tabernakulum z Najświętszym Sakramentem z „zielonej budki” do nowej kaplicy w procesji, której przewodniczył kanclerz Kurii Metropolitarnej ks. M. Kuczkowski i poświęcenie kaplicy oraz sal katechetycznych przez ks. Kard. Karola Wojtyłę.
Wydanie decyzji zezwalającej na użytkowanie tymczasowego budynku
katechetycznego i kaplicy w Mistrzejowicach i nakazanie rozbiórki „zielonej budki” w ciągu 7 dni.
Założenie zespołu charytatywnego przez ks. Józefa Kurzeję.
Powstanie osiedli Bohaterów Września i Piastów.
Ks. J. Kurzeja i M. Krzywdziński kwestując w różnych parafiach uzyskują część funduszy na zakup materiałów budowlanych. Rozpoczęcie działalności grupy akademickiej, pierwszym duszpasterzem był ks. Eugeniusz Nycz.
Początek działalności poradnictwa rodzinnego prowadzonego przez Barbarę Istrati i Annę Chorobik przy pomocy dr Wandy Połtawskiej.
Zakup pierwszych organów.
Pierwsza procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy zrobionych na terenie
przeznaczonym pod budowę przyszłego kościoła.
Pierwsze nabożeństwo do bł. Maksymiliana M. Kolbego.
Komisja architektów Rady Miasta zaakceptowała projekt kościoła opracowany przez architekta Józefa Dutkiewicza.
Pierwsza wizytacja kanoniczna parafii w Mistrzejowicach przez ks. Kard. Karola Wojtyłę.
Po uzgodnieniu projektu technicznego władze kurialne występują do Urzędu Dzielnicowego z prośbą o zezwolenie na rozpoczęcie budowy.
Ostateczne pozwolenie na rozpoczęcie budowy kościoła.
Pierwsze wykopy pod nowy kościół.
Arcybiskup Krakowa ks. Kard. Karol Wojtyła poświęca plac przyszłej budowy kościoła i wykopuje symboliczną „pierwszą łopatę”.
Początek wznoszenia murów kościoła.
W klinice w Krakowie umiera w wieku 39 lat pierwszy proboszcz naszej parafii ks. kan. Józef Kurzeja. „Ofiara Jego cierpienia i życia została przyjęła przez Boga w święto Wniebowzięcia NMP jako kamień węgielny naszej parafii i naszego kościoła”
Msza św. pogrzebowa odprawiona przez ks. biskupa Stanisława Smoleńskiego; 20 - tysięczny tłum wiernych parafian odprowadza zmarłego Duszpasterza ulicami Nowej Huty na cmentarz w Grębałowie.
Po pięcioletnich staraniach Kurii państwowe władze wyznaniowe wyrażają zgodę na utworzenie parafii p.w. bł. Maksymiliana M. Kolbego i nadanie jej kościelnej osobowości prawnej.
Erygowanie (utworzenie) parafii w Mistrzejowicach. Obrzędu religijnego dokonał J. Em. Kardynał Karol Wojtyła, Arcybiskup Metropolita Krakowski.
Betonowanie dolnej płyty kościoła.
Wmurowania kamienia węgielnego przez ks. Kard. Karola Wojtyłę.
Ks. Prałat Mikołaj Kuczkowski mianowany proboszczem parafii. Ks. Józef Łuszczek ustanowiony odpowiedzialnym za wszelkie sprawy duszpasterskie w parafii.
Powstaje młodzieżowa grupa oazowa skupiona w ogólnopolskim Ruchu „Światło Życie”, pierwszym opiekunem jest ks. Franciszek Janczyk.
Otwarcie biblioteki parafialnej prowadzonej przez p. Stanisławę Zdebską.
Zabetonowanie dachu kościoła.
Pierwsze jasełka przygotowane przez młodzież oazową.
Rozszalowywanie kościoła.
Poświęcenie dolnej kaplicy przez arcybiskupa Krakowa Kard. Franciszka Macharskiego.
Pielgrzymka parafialna do Rzymu.
Przeniesienie trumny ze zwłokami ks. J. Kurzeji do krypty w podziemiach mistrzejowickiego kościoła.
Przeniesienie trumny ze zwłokami ks. J. Kurzeji do krypty w podziemiach mistrzejowickiego kościoła.
Tynkowanie wnętrza kościoła.
Pierwsze Msze św. za Ojczyznę w każdy czwartek - prowadzone przez ks. Kazimierza Jancarza. Początek działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Kanonizacja bł. Maksymiliana M. Kolbe. Prośba delegacji naszej parafii do papieża Jana Pawła II o konsekrację kościoła.
Powstanie osiedla Kombatantów.
Początek działalności Bractwa Trzeźwości im. Maksymiliana Kolbego, ks. Andrzej Kobiesa pierwszym duchowym opiekunem.
Wykonanie rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, wyłożenie schodów do kościoła czerwonym piaskowcem.
W czasie Rekolekcji Wielkopostnych prowadzonych przez ks. dr Edwarda Stańka ponad 500 osób złożyło przyrzeczenie abstynencji na okres Pontyfikatu Jana Pawła II.
Wielkanoc - pierwsza Msza św. w głównym kościele.
Drugie Misje św. w parafii prowadzone przez księży Misjonarzy: ks. Tadeusza Olszańskiego, ks. Jana Kowalika, ks. Jana Dukałę.
Konsekracja Kościoła, której osobiście dokonał w czasie II pielgrzymki do Ojczyzny Papież Jan Paweł II. W uroczystości konsekracji kościoła uczestniczyli Biskupi, kapłani, siostry zakonne i Lud Boży - ok. 400 000 osób.
Odbywa się w kościele festiwal piosenki religijnej „Sacrosong 83” organizowany przez ks. Jana Palusińskiego.
15 - 19 października 1983
45 osób udaje się autokarem z pielgrzymką do Rzymu, aby podziękować Ojcu Świętemu za konsekrację naszego kościoła.
W parafii zawiązuje się Krucjata Modlitwy w Obronie Nienarodzonych. Odtąd w każdą l sobotę miesiąca nabożeństwo w Obronie Życia.
40 - ta rocznica świeceń kapłańskich proboszcza parafii ks. Prałata Mikołaja Kuczkowskiego. Z okazji Jubileuszu aktorzy dają godzinny występ poświęcony św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu.
Chór ze Stanów Zjednoczonych z modlitwą i koncertem ku czci Ojca św.
Kradzież z kościoła skarbonki „Dla Potrzebujących”.
Pokrywanie dachu kościoła i plebanii blachą miedzianą (około 20 ton),
zakładanie w kościele drugich okien ze szkła „quasi witrażowego”.
Akcja rozdawania mąki (ok. 17 ton) oraz mleka w proszku rodzinom wielodzietnym i potrzebującym jako „Daru Rządu USA”.
Bractwo Trzeźwości wprowadza na stałe cotygodniowe dyżury dla ludzi borykających się z problemem alkoholowym.
Montaż figur: Matki Bożej Niepokalanej, św. Maksymiliana, św. Jana Chrzciciela.
Wystawa fotograficzna w dolnym kościele z II Pielgrzymki Ojca Św. do Polski.
Odbywa się cieszący się dużą popularnością „Sacrosong” pod przewodnim hasłem: „Zadaj w sobie śmierć wrogości”.
Pierwszy Odpust przeniesiony z okresu wakacji na drugą niedzielę października.
Uroczysta Msza św. w l rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
październik - listopad 1985
Montaż nowego Tabernakulum.
Poświęcenie chrzcielnicy.
Parafia wprowadza śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w niedziele i święta po Mszy św. o godz. 6.30.
Zainstalowanie Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Odtąd w każdą środę odprawiana jest Nowenna do M.B.N.P.
Ks. Kard. Franciszek Macharski ustanawia Rejon Duszpasterski pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (osiedla Bohaterów Września i Piastów).
Rozpoczyna się w parafii Nawiedzenie Rodzin przez Matkę Bożą w 9 kopiach Obrazu Jasnogórskiego.
Ks. Kard. Franciszek Macharski poświęca nowe organy firmy Schuke. Uroczystość uświetnia koncert organowy w wykonaniu prof. Jana Jargonia. Śpiewa chór Capella Cracoviensis.
Wizytacja Kanoniczna ks. Biskupa Kazimierza Górnego
Władze miasta Krakowa wyrażają zgodę na budowę kościoła na osiedlu Bohaterów Września.
Ks. Prałat Mikołaj Kuczkowski przechodzi na emeryturę w wieku 78 lat.
Administratorem parafii zostaje ksiądz Józef Łuszczek, który od 1976 roku pełnił funkcje duszpasterskie w parafii.
Dzięki staraniom Ks. Stanisława Wajdziaka w naszej parafii zaistniało Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Administrator parafii ks. Józef Łuszczek zostaje mianowany proboszczem parafii.
Czwartkowe Nabożeństwo za Ojczyznę, w którym uczestniczył Lech Wałęsa. Po Mszy św. Lech Wałęsa przez godzinę odpowiadał na pytania.
Uroczysta Msza św. z okazji zalegalizowania „Solidarności”.
W naszym kościele odbyło się Zebranie Krajowego Związku „Solidarność - Rolników Indywidualnych, z udziałem około 1000 delegatów przyjętych na nocleg przez parafian Nowej Huty.
Ukazuje się książka p. Agnieszki Magdziak - Miszewskiej pt. „Kamień węgielny” poświęcona ś.p. ks. kan. Józefowi Kurzeji. Nakład 5000 egzemplarzy.
Erygowanie parafii M.B. Nieustającej Pomocy w Krakowie - Mistrzejowicach.
Pierwszym proboszczem został ks. kan. Józef Prorok.
Po prawie 40 latach powrót katechezy do szkół.
Rozpoczęcie starań przez p. inż. Barbarę Frydel o zezwolenie na budowę kapliczki na obecnym os. Oświecenia w lasku, gdzie ś.p. ks. kan. Józef Kurzeja rozpoczął duszpasterzowanie.
Rozpoczęcie starań przez p. inż. Barbarę Frydel o zezwolenie na budowę kapliczki na obecnym os. Oświecenia w lasku, gdzie ś.p. ks. kan. Józef Kurzeja rozpoczął duszpasterzowanie.
Zorganizowanie noclegów dla około 300 osób z Petersburga przybyłych na spotkanie z Ojcem Św. w Częstochowie. Przyjęcie przez rodziny 40 dzieci z Białorusi na 3 - tygodniowy wypoczynek i dożywienie.
Uroczystość Poświęcenia kapliczki na os. Oświecenia.
Rozpoczynają działalność grupy trzeźwościowe: Al-Anon - dla członków rodzin osób uzależnionych, AA „Maximilianum”.
Rozpoczęcie w parafii wykładów dla narzeczonych.
Ks. Józef Łuszczek mianowany na 5 lat dziekanem Dekanatu Mogilskiego - Kraków IX.
Zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem dla głodujących dzieci w Bieszczadach.
W Luborzycy zmarł nagle Ks. Kazimierz Jancarz, ur. 9 XII 1947 w Suchej Beskidzkiej. Założyciel Duszpasterstwa Ludzi Pracy w naszej parafii.
Msza św. w intencji ś.p. ks. Kazimierza Jancarza i odsłonięcie tablicy pamiątkowej w korytarzu dolnego kościoła.
100-lecie urodzin św. Maksymiliana M. Kolbego.
Odbyły się po raz pierwszy w parafii Rekolekcje Ewangelizacyjne zorganizowane przez Ruch „Światło – Życie”.
Promocja dwumiesięcznika parafialnego „Ślad”. Dotąd czasopismo to było wydawane jako miesięcznik oazowy.
Poświęcenie kościoła na os. Bohaterów Września, zbiórka darów dla dzieci z polskiej szkoły na Białorusi.
w 85. roku życia zmarł Ks. Prałat Mikołaj Kuczkowski - drugi proboszcz naszej parafii.
Powstanie wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy naszej parafii.
Intronizacja Bożego Serca w parafii.
Jubileuszowy Rok Odkupienia – ufundowane dla parafii okolicznościowe oranty.
Wznowienie po 6 latach przerwy, wydawania parafialnej gazetki Ślad nr 1(55) październik 2003.
2 kwietnia 2005 godz. 21:37
Tłumy wiernych modlą się w kościele i przed pomnikiem Ojca św. Jana Pawła II, za zmarłego papieża.
10 kwietnia 2005 godz. 11.00
Msza św. dziękczynna za 40 lat kapłaństwa Ks. Prałata Józefa Łuszczka naszego proboszcza.
Ks. Kard. Franciszek Macharski w kaplicy pałacu arcybiskupiego uroczyście otworzył proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Ks. kanonika Józefa Kurzei.
W pobliżu placu kościelnego ustawiono kamień - obelisk z wizerunkiem księdza Kazimierza Jancarza.
Arcybiskup Stanisław Dziwisz objął kanonicznie rządy w Archidiecezji krakowskiej, po odchodzącym na emeryturę Ks. Kardynale Franciszku Macharskim.
Stolica Apostolska pismem Arcybiskupa Edwarda Nowaka wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ks. kanonika Józefa Kurzeji.




