Menu Zamknij

Słowo na dziś – 07.04.2020 r.

Nieraz okoliczności życiowe tak się układają, że człowiek musi zadecydować:

– jak nie tu – to gdzie?

– jak nie teraz – to kiedy?

– jak nie ja – to kto?

Teraz jest dużo czasu do myślenia. Opatrzność dopuściła w tym roku, w tym Wielkim Poście, w tym Wielkim Tygodniu – że zachodzą warunki, okoliczności właśnie ku temu sposobne, aby zastanawiać się, analizować i wnioskować.

Ponieważ Pismo Święte, słowa Chrystusa, to nie błaha, sucha relacja z wyprawy na Giewont, czy inna historia, a zaproszenie do myślenia właśnie, należy przyjrzeć się postawom bohaterów dzisiejszej relacji ewangelicznej. Judasz już zdecydował, wziął co miał wziąć, z zamoczonym kawałkiem chleba włącznie i przepadł w ciemnościach. Piotr – buńczuczny, roszczeniowy, pewien siebie i deklarujący całkowite poświęcenie dla Mistrza – usłyszał, że też zawiedzie. Pozostali, zakłopotani uczniowie, jak dzieci zagubione patrzą jeden na drugiego z pytaniem: Który z nas to zdrajca?

Z życia ludzkiego ma wynikać Boża chwała. Jeśli więc Syn Człowieczy ma dostąpić chwały z powodu ludzkiej istoty, to niechże ta istota pomyśli: Kogo swym życiem, postawą, przypomina. Judasza? Piotra?. I niech się nie rozgląda jak apostołowie i nie pyta: O kim mówi?. Bo nie mówi na pewno o wrednej teściowej, beznadziejnym szefie, nieudanym mężu, tchórzliwych księżach z parafii. Mówi o Tobie, bo o Ciebie Mu chodzi, na Tobie Mu zależy, dla Ciebie bierze krzyż. Dlatego Ty, tu, teraz – co masz czynić, czyń prędzej!

ks. Jan