Menu Zamknij

Pielgrzymka do Niepokalanowa

4.45 koło świątyni św. Maksymiliana w Mistrzejowicach gromadzi się nas mała grupa ludzi. Kim jesteśmy? Jesteśmy pielgrzymami, u których duch i ciało ochocze, by wyruszyć na pielgrzymi szlak do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i świętego Maksymiliana Marii Kolbego.  Piąta rano, znak krzyża, krótka modlitwa, autobus rusza. Przed nami 306 kilometrów, ponad 4 godziny jazdy, chwila drzemki, dojścia do siebie, by z ochoczym sercem zaśpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Lekkie śniadanie, poranna kawa, film „O cudownym chłopcu”, chwila refleksji, koleżeńskich rozmów, godziny mijają, kilometry lecą, w końcu Niepokalanów. 

Czym jest Niepokalanów? To franciszkański klasztor – sanktuarium „Gród Maryi”, położony na terenie archidiecezji warszawskiej, w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin, w powiecie sochaczewskim. Klasztor, zajmujący powierzchnię 28 ha, znajduje się przy linii kolejowej Warszawa – Łowicz, w odległości ok. 42 km na zachód od Warszawy. Należy do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie. Niepokalanów to miejsce oddane Niepokalanej na Jej wyłączną własność. Założycielem tego grodu Matki Bożej jest św. Maksymilian Maria Kolbe, który przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił gipsową figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki tego wyjątkowego miejsca, któremu na imię Niepokalanów.

Czym Niepokalanów jest dziś?

Jest to nadal największy klasztor zakonny na świecie. W klasztorze przebywa ok 130 braci i ojców zakonnych.  Działa Niższe Seminarium Duchowne, prowadzone jest duszpasterstwo parafialne, pracuje Radio Niepokalanów, działa Telewizja Niepokalanów II. Intensywnie rozwija się Centrum Narodowe Rycerstwa Niepokalanej.

Niepokalanów dziś to miejsce, w którym można wzbogacić się duchowo. Pomoże
w tym Msza Święta z kazaniem. W konfesjonale oczekujący na skruszonego penitenta spowiednik. Rozważanie w bazylice Drogi Krzyżowej, a przy stacjach na placu kościelnym siedem radości Matki Bożej. Ubogaci nas modlitwa w kaplicy św. Maksymiliana, którą zbudował, w której odprawiał Mszę Święta i modlił się ze swymi braćmi zakonnym.  Niepokalanów dziś to Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. To czas cichej modlitwy, kontemplacji, adoracji, uwielbienia.

Niepokalanów dziś to Muzeum Maksymiliana, muzeum jedynej w Polsce i chyba
w świecie Zakonnej Straży Pożarnej. Niepokalanów to „Panorama Tysiąclecia”, to miejsce spotkania wiernych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, to cmentarz klasztorny tzw. „Niepokalanów niebieski”, gdzie spoczywają zakonni współbracia, książę Jan Drucki-Lubecki i Franciszek Gajowniczek, za którego Maksymilian oddał w Oświęcimiu życie. Niepokalanów dziś to księgarnia klasztorna, gdzie można nabyć dobrą – tanią książkę, kupić pamiątkę
i „Cudowny Medalik”. Niepokalanów dziś to miejsce licznych pielgrzymek, modlących się ludzi. To miejsce nawróceń, miejsce pokuty, miejsce przemyśleń, to miejsce niejednego cudu. Niepokalanów to więcej niż miejsce to Gród Maryi w którym także i my pielgrzymi z Mistrzejowic byliśmy i jeszcze będziemy.