Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 22.06.2021 r.

„Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują”.

Wspaniałe są fragmenty Ewangelii, gdzie Jezus odnosi się do codzienności. Jest nam wtedy bliższy: gdy uczy jak zadbać o siebie, o swoją godność, jak się obronić, kiedy być czujnym, kogo się wystrzegać…

Podobnie dziś, choć ujęte w przenośnie, dostajemy ważne i ciągle aktualne wskazówki sprawiedliwego i godnego życia, układania relacji z innymi, odróżniania dobra od zła. Ciasna brama to niewygoda, jednak wybieram to, co niewygodne, gdyż ofiara hartuje i pomaga utrzymać się w pionie. Układy ze wszystkimi, schlebianie i przytakiwanie jest drogą wygodną, ale w końcu prowadzi do zguby. Sens i radość życia odczuwam, gdy idę drogą Prawa i Proroków. W drugim czytaniu mamy przykład wyboru ciasnej bramy. Godna szacunku jest postawa Abrama i Lota, którzy pokojowo rozwiązali sprawę podziału ziemi, nie knując i nie starając się wziąć więcej. I ten nieoczekiwany dar dla Abrama – nie szukał lepszego, a dostał niewyobrażalnie dużo.