Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 19.06.2021 r.

W dniu dzisiejszym Liturgia Słowa przypomina, iż Bóg się o nas troszczy, nie zostawił nas, ale cały czas jest z nami. Jednocześnie Jezus w Ewangelii daje nam wskazówkę dotyczącą naszego codziennego życia. Mówi nam, abyśmy się nie martwili tym, na co nie mamy wpływu i nie tracili na to czasu, ale abyśmy się modlili do Tego, który ma władzę nad wszystkim i wszystkimi. Oczywiście należy wykorzystywać środki ludzkie w trosce o nasze życie, gdyż te środki również pochodzą od Boga – On nam je dał. Należy również planować, ale nie zamartwiać się przyszłością.
Dlatego też naiwnością i brakiem rozsądku będzie wykazywał się ten, kto będzie oczekiwał, że Bóg wszystko za niego załatwi. Warto abyśmy się zastanowili, czy czasami nie przejmujemy się zbyt wiele sprawami, które nie zależą od nas…
Dzisiejszy Psalm responsoryjny mówi nam o przyczynie działania Bożej Opatrzności – mówi o miłości i dobroci Boga. Nasz Stwórca troszczy się o każdego z nas, nawet o tych najmniejszych – czyni to z miłości do ludzi, ale co się z tym wiąże szanuje naszą wolność, każdy może odrzucić kochającego Ojca…, a On…. – puka do naszych drzwi… i pragnie byśmy Go miłowali, a On nas, On chce z nami działać, troszczyć się o nas, o świat, jednocześnie pragnie współpracy z nami w tym dziele stworzenia. Zastanówmy się, czy rzeczywiście współpracujemy z Bogiem w każdej chwili naszego życia?