Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 15.06.2021 r.

Jezus postawił trudne wymaganie: Bądźcie doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. Dzisiejsza ewangelia rodzi pytanie i zachęca do szukania odpowiedzi: Któż temu może dorównać? I jak miłować i błogosławić nieprzyjaciołom? Z pomocą przychodzi św. Paweł. W liście z pierwszego czytania daje on przykład Macedończyków, którzy gorliwie pomagali innym, nawet w ubóstwie, nie tłumacząc się brakiem czasu czy możliwości. Pawła zachwyca prostota tych wiernych: najpierw służyli Bogu, a zaraz potem bliźnim na Jego chwałę. Ten, kto chce pomóc, zawsze znajdzie okazję. Z kolejną wskazówką przychodzi śpiewany dziś psalm – trzeba wielbić Boga i nieustannie Mu dziękować. Istotnie, życia mało, by w pełni wyrazić Panu wdzięczność za hojność wobec nas. Pomyślmy dziś, ile razy doświadczyliśmy jej na sobie. Wdzięczność z kolei otwiera ręce i serce na innych. Do tej pięknej postawy trudno dojść, wymaga ona wysiłku, często pominięcia siebie. Ale ufam, że Bóg to docenia i wspiera. Poza tym, w ofiarowaniu jest szczęście, a pomoc i dzielenie się ubogaca obie strony. Na koniec wypada uznać jeszcze jedno: Jezus zabrania dzielić i oceniać innych, gdyż nasze osądy są złudne. Tylko Bóg zna prawdę o każdym. Zatem, darząc do doskonałości lepiej dołożyć starań, by na początek tak przyjaciół, jak i nieprzyjaciół traktować przynajmniej życzliwie i wzrastać do miłości.