Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 14.06.2021 r.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. 

Jeśli ktoś zajdzie Ci za skórę, nadepnie Ci na piętę, to jaka jest Twoja reakcja? Co się w Tobie budzi, odzywa?

Bo we mnie odzywa się zasada „Oko za oko i ząb za ząb”. Mało tego, bardzo często chcę dorzucić jeszcze jakiś kopniak dodatkowy od siebie jako bonus, gratis, by wyrównać z nawiązką, odpłacić pięknym za nadobne.  

Ale, czy odpłacanie złem za zło coś daje? Może chwilowo „satysfakcję”, ale na dłuższą metę wzmacnia tylko zło i czyni je bardziej krzykliwym. Dlatego słusznie Jezus i św. Paweł podkreślają „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”!

Czy stać mnie na to? Jasne że tak, tylko czy tego chcę?