Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 10.06.2021 r.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza”.

Wypełnieniem Bożego Prawa jest miłość. Z miłości zostaliśmy stworzeni i do miłości dążymy. Miłość do Boga, który jest Miłością i do bliźniego w którym mieszka Bóg Miłość jest naszą drogą do wiecznej szczęśliwości. Lecz nie wystarczy być tylko dobrym, spocząć na laurach i oczekiwać od Boga wszystkiego. Miłość jest wymagająca. Wiedzie przez krzyż. Chce od nas czegoś więcej. Aby wejść do królestwa niebieskiego nasza sprawiedliwość musi być większa niż  uczonych w Piśmie. Życie w zgodzie z Prawem to miłowanie na coraz wyższym poziomie aż do osiągnięcia ideału. Więc bądź więcej niż dobry, więcej niż sprawiedliwy, więcej niż wierny, więcej niż życzliwy, bądź mądrzejszy, bogatszy duchowo, pokorniejszy, bo przecież jesteś wyjątkowym sanktuarium, w którym mieszka Bóg. Ty i drugi człowiek. Dlatego nie zabijaj myślą, słowem, uczynkiem siebie i drugiego obok. Nie zabijaj życia, radości, nadziei, motywacji, nie rujnuj, nie odrzucaj, nie skreślaj, nie burz.

A jeśli jesteś w konflikcie z sobą lub z bliźnim przez gniew, złość, zazdrość, zapalczywość knowania, manipulacje, obmowy, obelgi, pychę to zakop je czym prędzej i podaj rękę, zamień słowo, pogódź się i pojednaj byście obydwaj wolni od złego bagażu przeszli przez otwartą Bramę do Nieba, a nie zastali jej zamkniętej.