Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 22.03.2021 r.

Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?

Dlaczego Chrystus do uczonych w piśmie i faryzeuszy powiedział:  Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem? Przecież ci panowie grzech owej kobiety nazwali po imieniu -cudzołóstwo.

Dlaczego owi panowie – kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich? Pewno tyle razy słyszałeś tę ewangelię i do niej homilię, że myślisz: nie byli święci, Jezus znał ich grzech…

No dobra, może znał, ale jaki był ten ich grzech? Na czym on polegał?

Kto mógł powiedzieć: Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie? Ano mógł powiedzieć ten, kto z tą kobietą wspólnie grzeszył – cudzołożył lub przypatrywał się, jak grzeszy. Ich grzech, to cudzołóstwo. Skąd ta pewność? Zdradza ich – ich własna mowa – dopiero co pochwycono. A co Mojżesz kazał z takimi robić? To już wiesz, dlaczego odeszli.

To kiedy ostatnio osądziłem innych?

Czego ten ich grzech dotyczył?

Grzeszyłem z nimi, czy też przypatrywałem się z boku?

Co z tą wiedzą zrobisz teraz: odejdziesz?

Czy podejdziesz do Jezusa, by Ci przebaczył, odpuścił grzech, dał ci siłę i napomnienie, byś nie grzeszył więcej.