Menu Zamknij

‚Okruchy” Maksymiliana – 16.03.2021 r.

Czy chcesz stać się zdrowym? Odpowiedział Mu chory: Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny wchodzi przede mną. Rzekł do niego Jezus: Wstań, weź swoje łoże i chodź! Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził […]

Sadzawka z wodą, osoba wprowadzająca do niej, zasady szabatu – nakazy, tradycje, powinności… Wiele szczegółów jest w narracji z dzisiejszej ewangelii, jednak nie one są sednem. Jezus – Jego moc ponad wszelkim prawem i zwyczajem oraz zaufanie Jego działaniom, nawet wbrew wszystkim zasadom i pomimo ludzkiego szemrania – to treść najważniejsza. Pełnia zaufania, która działa cuda. Nie woda, nie procesja, nie zgodna z procedurą ablucji, nie gesty itp.

Czy my tak ufnie wierzymy? Czy też uwikłaliśmy wiarę w nakazy właśnie i zakazy. A ona – czysta wolna wiara mogłaby unosić nas ponad wszelkie przeszkody i ograniczenia…

A jak wygląda nasze świętowanie? Czy w jego centrum stawiam przebywanie z Bogiem? Czy też jest ono pełne procedur i zwyczajów, które Boga zasłaniają?