Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 21.02.2021 r.

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali. Po uwięzieniu Jana przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

W dzisiejszej ewangelii ważne są dla mnie dwa wątki: poszczenie Chrystusa oraz kuszenie szatana. Post Chrystusa to wzór i kolejny Boski paradoks. By się wzmocnić (a to cel Chrystusowego postu) trzeba nie gromadzić i jeść, ale pozbawić się wszystkiego: zostawić wygody, uciec od towarzystwa, zamilknąć, nie walczyć z głodem, lecz pozwolić na jego dominację. Rodzina, otoczenie, rozmowy – to teraz nie wsparcie, lecz rozproszenie i przeszkoda. Przeszkoda w poznaniu łaski postu – zgody na pozbawienie mnie złudnej ludzkiej siły w zamian za niezawodną Boską siłę.

Gdzie post, tam i szatan – to drugi wątek. Szatan podejmie walkę z każdym, kto…podejmie post. Nawet z Chrystusem. Bo post to chyba drugie po Bogu realne zagrożenie dla szatana. Kto pości jak Jezus wymyka mu się z rąk, odzyskuje wolność…