Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 17.01.2021 r.

„Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi, to znaczy: Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego”.

Jezus to Nauczyciel dający się poznać. Rozmawia z napotkanymi, odpowiada na ich ciekawość. Pokazuje, gdzie mieszka, poświęca swój czas – nawet cały dzień, jak w dzisiejszym czytaniu. Nie interesują Go w uczniach sprawy inne niż ich wola słuchania i naśladowania. Jezus nie pyta o pochodzenie, zawód ani przeszłość człowieka – zaprasza do siebie każdego, kto zechce Go poznać. Wartością jest tutaj poszukiwanie i chęć do działania. Jego postawa daje początek trwałej i silnej relacji z uczniami. Uczniów zaś inspiruje do przyprowadzenia swych braci.

Czyż to nie wzorzec dla ludzkich relacji? Zachęta do wzajemnego poszanowania wolności i woli?