Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 06.01.2021 r.

„Ach, ubogi żłobie, cóż ja widzę w tobie” Co widzieli pasterze, co widzieli Mędrcy, co widział Herod? „Mądrość Mądrości, Światłość Światłości, Bóg – Człowiek tu wcielony”. Bóg objawia się człowiekowi jako dziecię zrodzone w stajni i położone w żłobie. „Będąc bogatym stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić”. Zmienił losy świata, zmienił bieg czasów, zmienił los człowieka. Maleńka Miłość niczym magnes przyciąga wszystkich bez względu na kolor skóry, pochodzenie, pozycję, myślenie. Różnymi drogami szli do Betlejem pastuszkowie i mędrcy. Jedni i drudzy szukali innymi sposobami, ale dotarli do tego samego miejsca. Pastuszków prowadził Anioł, Mędrców  układ gwiazd na niebie. Wspólnym celem ich podróży był Mesjasz. Nie narzekali na trudy podróży. Nie szli na wyścigi. Nie przepychali się w kolejce do żłóbka. Nie żądali prywatnych audiencji, miejscówek. Nie zrażali się warunkami bydlęcej stajni. Dla nich wszystkich ważny był Bóg, a nie otoczenie. W pokorze oddali Bogu pokłon i złożyli dary. Uwierzyli. Dotyk Tajemnicy Wcielenia odmienił ich drogę życia. Będąc posłuszni Słowu „inną drogą udali się do ojczyzny”. Weszli na inną drogę życia – życia pełnią wiary i duchowego bogactwa.

Potrafisz tak, jak ówcześni pasterze i mędrcy, wejść do szopki z ufnością, nadzieją, z szacunkiem, w zgodzie, pokoju i jedności, razem ramię w ramię mimo różnic, nie osobno, i oddać hołd Temu, który jest ponad nami wszystkimi? Potrafisz zgiąć kolana, schylić głowę w pokorze Ty, dumny, pyszny, zarozumiały… przed Wszechmocnym? Potrafisz podzielić się Bogiem z tymi, którzy Go nadal szukają? Bóg potrafi znaleźć drogę do nas, a my? Chcemy Go szukać?