Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 20.12.2020 r.

Dziś po raz drugi w tym Adwencie rozważamy zwiastowanie Maryi poczęcie Syna Bożego (zob. „Okruchy” Maksymiliana 8.12.2020 r.). Ponownie widzimy w Niej wzór postawy względem Bożego planu, względem przeznaczonej Jej roli. Podziwiamy, bo spotkała Ją łaska wyjątkowego macierzyństwa. Powtórna lektura, poza zachwytem,  uświadamia jednak coś jeszcze. Mianowicie sporą ingerencję Boga w życie Maryi. Bo macierzyństwo to nie rzecz chwilowa, lecz całkowita zmiana życia. Maryja tę ingerencję zaakceptowała. Lecz bywa przecież tak, że Bóg rodzicielstwa odmawia… Jego wola, a nasza pokora. Czy wobec tej, nieradosnej, woli Boga, człowiek także potrafi się zachować? Czy się awanturuje i skarży…

Podziwu godne są również postawy wiernych i wyczekujących dziecka aż do utraty nadziei – Sary, Elżbiety, Rebeki, Racheli, Anny