Menu Zamknij

„Okruchy” Maksymiliana – 18.12.2020 r.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Czytając ten fragment zdajemy sobie sprawę, że narodzenie Pana Jezusa jest już blisko. Pomijając często udział i poświęcenie Józefa. Człowiek wierzący tak jak My. „Bierze” za żonę Maryję. I nagle, po zaślubinach usłyszał, że stała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Niezły szok. Domyślam się, że w jego wnętrzu niekoniecznie zapanowała euforia i wiara w to, co się zdarzyło. Być może nie tak wyobrażał sobie wspólne życie. Miał inne plany. Ale zniósł to dzielnie. Zaufał i uwierzył. Też tak masz czasem. Prawda? Planujesz, układasz sobie życie. Czasami jednak idzie coś nie po Twojej myśli i jesteś wściekły, rozgoryczony. Czasami nawet oddziałuje to na Twoje małżeństwo, rodzinę czy znajomych. Co robi w takim momencie Józef? Postanawia zrobić wszystko, aby swoją żonę ochronić. Poświęcił się dla Niej. Poświęcenie to, nie wiąże się tylko z przyjemnościami. Również i Józef cierpiał jak każdy z Nas. Walczył ze swoimi słabościami. A to wszystko dla Marii. Wystawił ją ponad siebie. Ponad egoizm i zachcianki. Czy również traktujesz tak swoją żonę? Wysłuchujesz potrzeb i poświęcasz się dla Niej? Zapewniasz jej odpowiednie miejsce do rozwoju powołania zawodowego i macierzyńskiego? Czasami, gdy masz gorszy dzień, to potrafisz zachować się po Józefowemu? Dla Nas mężczyzn, Józef w tej krótkiej Ewangelii pokazuje również, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach życiowych. Należy być „człowiekiem sprawiedliwym”- to znaczy być wiernym Bogu.